«Віфлеем, рыхтуйся, ды ўладкоўваюцца яслі; пячора, прымай: Праўда прыйшла. Цень прабег, і Бог чалавекам ад Дзевы з’явіўся, прыняўшы вобраз падобны нам і абожыўшы тое, што прыняў».
(Стыхіра першай гадзіны).

Сардэчна віншую Вас, пачэсныя айцы, браты і сёстры з вялікім святам Ражджаства Хрыстовага, пра якое анёльскі хор узвясціў словамі: «Слава ў вышніх Богу і на зямлі мір, у людзях добрая воля» (Лк. 2,14).

Узлюбленыя ў Госпадзе архіпастыры, пачэсныя прасвітары і дыяканы, богалюбівыя інакі і інакіні, дарагія браты і сёстры!

Сардэчна віншую ўсіх вас з вялікім святам Ражджаства Хрыстовага: святам нараджэння па плоці ад Духа Святога і Прачыстай Дзевы Марыі Госпада і Спасіцеля нашага Іісуса Хрыста. Сёння мы заклікаем усіх людзей разам з Царквой уславіць Тварца і Стваральніка: «Спявай Госпаду, уся зямля» (ірмос 1-й песні канона Ражджаству Хрыстоваму).

Хваліце Госпада, усе народы,
услаўляйце Яго, усе плямёны:
Бо вялікая міласць Яго да нас,
і ісціна Гасподняя вечная.
(Пс. 116, 1-2)

Узлюбленыя ў Госпадзе Праасвяшчэнныя архіпастыры, пачэснае прасвітарства, у Хрысце дыяканства, богалюбівы манаскі чын, дарагія браты і сёстры!

Сардэчна, са светлай радасцю вітаю вас і віншую з найвялікшай спасіцельнай падзеяй: прышэсцем у свет Сонца Праўды — Хрыста, Бога нашага: «Слова стала плоццю, і жыло сярод нас, і мы бачылі славу Яго ад Айца, славу як Адзінароднага, поўнага благадаці і ісціны» (Ін. 1:14).

«3’явілася благадаць Божая, спасіцельная для ўсіх людзей» (Ціт. 2, 11)

Узлюбленыя ў Госпадзе Праасвяшчэнныя архіпастыры, пачэсныя прасвітары і дыяканы, богалюбівыя інакі і інакіні, дарагія браты і сёстры! У ноч, пранізаную Божым святлом, напоўненую вялікай урачыстасцю і духоўнай радасцю аб Уладару свету, Які перамог смерць, звяртаю да ўсіх вас старажытны вокліч, які непахісна сведчыць пра наша нязменнае спадзяванне:

ХРЫСТОС УВАСКРЭС!

Уваскрасення дзень! Прасвятлімся, людзі! Пасха! Гасподняя Пасха! Бо ад смерці да жыцця і ад зямлі да Неба Хрыстос Бог перавёў нас, якія песню перамогі спяваюць. Песня 1-я Пасхальнага канона

Узлюбленыя ў Хрысце Уваскрэслым Праасвяшчэнныя архіпастыры, богалюбівыя прасвітары і дыяканы, шаноўныя інакі і інакіні, богалюбівая паства Беларускай Праваслаўнай Царквы!

Сардэчна вітаю вас у гэты вялікі і спасіцельны дзень светлай радасці аб Уваскрэслым Госпадзе нашым Іісусе Хрысце словамі Пасхальнага вітання:

ХРЫСТОС УВАСКРЭС!

“Нябёсы годна ды весяляцца, зямля ж ды радуецца, ды святкуе і ўвесь свет, як бачны, так і нябачны: бо Хрыстос паўстаў, весялосць вечная”. (Трапар велікоднага канону)

Улюбёныя ў Госпадзе пачэсныя айцы! Дарагія браты і сёстры!

У гэты нарачоны і святы дзень, ад усяго сэрца рад вітаць усіх Вас словамі пераможнага лікавання:

Рождественское послание
Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла

архипастырям, пастырям, монашествующим и всем верным чадам Русской Православной Церкви.

Преосвященные архипастыри, досточтимые пресвитеры и диаконы, благочестивые иноки и инокини, дорогие братья и сестры!

Пасланне да Ражджаства Хрыстовага
мітрапаліта Мінскага і Заслаўскага Паўла, Патрыяршага Экзарха ўсяе Беларусі,

архіпастырам, пастырам, дыяканам, манахам і ўсім верным дзецям Беларускай Праваслаўнай Царквы

Хваліце Госпада, усе народы, праслаўляйце Яго, усе плямёны: бо вялікая міласць Яго да нас, і ісціна Гасподняя трывае вечна. (Пс. 116, 1-2)

ПАСЛАННЕ ДА РАЖДЖАСТВА ХРЫСТОВАГА
епіскапа Маладзечанскага і Стаўбцоўскага ПАЎЛА

"Не бойцеся, бо вось абвяшчаю вам радасць вялікую, якая будзе ўсяму народу: нарадзіўся вам сёння ў горадзе Давідавым Збавіцель, Які ёсць Хрыстос Гасподзь" (Лк. 2:10-11).

Возлюбленные о Господе всечестные отцы! Дорогие братья и сестры!

На протяжении многих веков весь христианский мир имеет прекрасную возможность приветствовать друг друга радостными словами:

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Это приветствие, полное ликования, освящает радостью и благоговением наши сердца, вера в Воскресение Христово является основой всей нашей жизни, ибо "Ныне все наполнилось светом: небо, земля и преисподняя; да празднует же вся тварь восстание Христа, на котором она утверждается".

Старонка 1 з 2

Рэкамендуем

© 2018 Афіцыйны сайт Маладзечанскай епархіі. Усе правы абаронены.
Беларуская Праваслаўная Царква. Мінская Мітраполія
Пры перадрукоўцы матэрыялаў спасылка на molod-eparchy.by абавязковая