Субота, 14 Лістапад 2015 19:41

Протаіерэй Сергій Лепін: Кожны з'яўляецца гаспадаром сваёй пятніцы

Зноў 13-е чысло месяца супала з 5-м днём нядзелі. Ці ёсць у гэтым нагода для страху? Пра містыку лічбаў партал Onliner.by спытаў старшыню Сінадальнага інфармацыйнага аддзела Беларускай Праваслаўнай Царквы, настаяцеля Праабражэнскага прыходу ў Ракаве протаіерэя Сергія Лепіна.

«Пятніца — гэта заўсёды добра! — мяркуе святар. — Нават калі яна трапляе на 13-ю лічбу. Верагоднасць таго, што машын на дарогах у гэты дзень будзе менш, не такая ўжо і дрэнная, чаго не скажаш пра забабоны, якія з'яўляюцца яе чыннікам. Лічба — гэта толькі мера, абстракцыя, пасродкам якой мы спрабуем апісваць уласцівасці і адносіны свету, які нас акружае, спарадкаваць разрозненыя дадзеныя нашага досведу. Гэтыя апісанні і парадкаванні могуць быць хібнымі. Няма дрэнных лічбаў саміх па сабе: толькі таму, што пятніца супала з 13-м чыслом, яна не стала ні дрэннай, ні добрай сама па сабе. Але такой яна можа стаць для нас дзякуючы здольнасці нашага розуму надзяляць бессэнсоўнае ці неасэнсаванае сэнсам. Як дзіця размалёўвае малюначкі… Але адна справа, калі дзіця размалёўвае кніжкі-размалёўкі, а іншае — калі ён дабраўся да бацькоўскіх пашпартоў ці букіністычных рарытэтаў. Ды і сам характар размалёўвання для дасведчанага педагога-псіхолага шмат распавядзе пра дзіця... Не трэба якую-небудзь лічбу называць дрэннай і пачынаць яе вінаваціць у сваіх бедах — гэта бездоказна. Гаворку тут можна весці не толькі пра „13“, але і нават пра праславутае „666“. У Бібліі ёсць старонкі з гэтымі нумарамі, і ад гэтага інфармацыя, прадстаўленая на іх, не стала іншай. „666“ з'яўляецца звычайнай лічбай, якая ідзе за „665“ — датуль, пакуль яно не перастала быць проста лічбай для нашай свядомасці, ці пакуль яно не злучана з вылічэннем ці найменнем зла. Напрыклад, няма нічога страшнага ў тым, што чалавеку ў ДАІ выдалі нумар з трыма шасцёркамі, але зусім іншая справа, калі ён сам свядома купіў гэты нумар, маючы на ўвазе вызначаныя канатацыі, злучаныя з Апакаліпсісам. Але нават апошняе не зробіць чалавека злейшым і небяспечнейшым — яно проста пакажа на тое, што ў чалавека ЎЖО ёсць. Зразумела, кожны з'яўляецца гаспадаром сваёй пятніцы і вольны ператварыць яе ў што заўгодна, але лічбы ні ў чым не вінаватыя!»

Па матэрыялах сhurch.by

Прачытана 2236 разоў Последнее изменение Нядзеля, 15 Лістапад 2015 17:33

Рэкамендуем

© 2019 Афіцыйны сайт Маладзечанскай епархіі. Усе правы абаронены.
Беларуская Праваслаўная Царква. Мінская Мітраполія
Пры перадрукоўцы матэрыялаў спасылка на molod-eparchy.by абавязковая