Аўторак, 22 Кастрычнік 2019 12:15

Епіскап Павел прыняў удзел ва ўрачыстасцях прысвечаных 5-годдзю ўтварэння Барысаўскай епархіі

20 кастрычніка 2019 года, щ тыдзень 18-ы па Пяцідзесятніцы, адбыліся ўрачыстасці, прысвечаныя 5-годдзю ўтварэння Барысаўскай епархіі.

Высокапраасвяшчэннейшы Ян, архіяпіскап Брэсцкі і Кобрынскі; Прыясвяшчэннейшій Веніямін, епіскап Барысаўскі і Мар'інагорскі; Прыясвяшчэннейшы Павел, епіскап Маладзечанскі і Стаўбцоўскі, здзейснілі Божую літургію ў кафедральным саборы Уваскрэсення Хрыстова г. Барысава.

За Літургіяй архіпастырам саслужылі: духаўнік Барысаўскай епархіі протаіерэй Валерый Юхновіч; сакратар Маладзечанскага епархіяльнага ўпраўлення протаіерэй Віталь Багданенок; ігумен мужчынскага манастыра ў гонар Благавешчання Прасвятой Багародзіцы ў вёсцы Малыя Ляды іераманах Лаўр (Будзіч); благачынны царкоўных акругаў Барысаўскай дыяцэзіі; святары Беларускага экзархата.

Дзяконскі чын ўзначаліў протадыякан Сергій Керка.

Сьпевы набажэнствы выканаў хор кафедральнага сабора пад кіраванне пратадыякана Міхаіла Сідарава і дзіцячы хор кафедральнага сабора Уваскрэсення Хрыстова г. Барысава пад кіраваннем Ксеніі Качаноўскі.

Урачыстае багаслужэнне наведалі: Надзвычайны і Паўнамоцны Пасол Рэспублікі Сербія ў Рэспубліцы Беларусь Велько Ковачевіч; Старшыня Барысаўскага раённага Савета дэпутатаў Навіцкі Пётр Віктаравіч; старшыня Барысаўскага раённага выканаўчага камітэта Дзенгалёў Генадзь Іванавіч; прадстаўнікі абласной, раённай і гарадской выканаўчай улады, і іншыя высокапастаўленыя госці.

У сугубую екценню былі ўключаныя малітвенныя  просьбы аб захаванні адзінства Праваслаўя.

Па сугубую екценні была ўзнесена малітва аб міры ва Украіне.

Пропаведзь перад прычасцем вымавіў прэс-сакратар Барысаўскай епархіі іерэй Ігар Васько.

Па заканчэнні богаслужэння епіскап Барысаўскі і Мар'інагорскі Веніямін перадаў блаславенне і словы віншавання ад мітрапаліта Мінскага і Заслаўскага Паўла, Патрыяршага Экзарха ўсяе Беларусі.

Далей архіпіскап Брэсцкі і Кобрынскі Іаан звярнуўся да маляшчыхся з пропаведдзю, у якой павіншаваў з 5-ці гадовым юбілеем Барысаўскую епархію і падзякаваў усім за супольную малітву.

У сваю чаргу епіскап Веніямін падзякаваў архіпастыраў за візіт і сумесную малітву і таксама звярнуўся да прысутных са словам навучаньня.

У знак удзячнасці ўладыка Веньямін ў дар архіпастырам паднёс ладу абразоў Прасвятой Багародзіцы «Вяляціцкая».

Епіскап Веніямін адзначыў Архіерэйскімі граматамі асабліва папрацаваць у развіцці Барысаўскай епархіі.

У завяршэнне архіяпіскап Брэсцкі і Кобрынскі Іаан павіншаваў усіх з урачыстасцю, прычасьнікам з прыняццем Святых Хрыстовых Тайн і падаў архіпастырскуа благаслаўленне.

Далей на тэрыторыі Васкрасенскага кафедральнага сабора г. Барысава было асвяшчэнне будынку Саборнага дома.

Пасля асвячэння ўсіх тых, хто сабраўся чакала салдацкая каша.

Істочнік: http://borisoveparhia.by/

Прачытана 92 разоў

Рэкамендуем

© 2019 Афіцыйны сайт Маладзечанскай епархіі. Усе правы абаронены.
Беларуская Праваслаўная Царква. Мінская Мітраполія
Пры перадрукоўцы матэрыялаў спасылка на molod-eparchy.by абавязковая