Панядзелак, 31 Снежань 2018 11:35

Пасланне да Ражджаства Хрыстовага Свяцейшага Патрыярха Маскоўскага і ўсяе Русі Кірыла - 2019

Улюбленыя ў Госпадзе архіпастары, пачэсныя прасвітары і дыяканы, багалюбівыя манахі і інакіні, дарагія браты і сёстры! Сардэчна віншую ўсіх вас з вялікім і светавыратавальным святам Ражджаства Бога нашага Іісуса Хрыста.

Сёння, як і віфліемскія пастухі дзве тысячы гадоў назад, мы з радасцю і замілаваннем услухваемся пераможнаму анёльскаму голасу: «Слава ў вышніх Богу, і на зямлі мір, у чалавеках благаваленне!» (Лк. 2:14). Чуючы гэтыя дзівосныя словы, наша сэрца знаходзіць суцяшэнне і праймаецца падзякай Стваральніку. Сам Бог, Бог моцны і Айцец вечнасці (Іс. 9:6) робіць ласку да нас і нараджаецца ў свет простым чалавекам. Спраўджваецца вяшчунства цара-псалмапеўцы, які ўзвясціў Духам Святым: літасць і праўда сустрэнуцца, праўда і свет пацалуюцца; праўда заззяе ад зямлі і праўда з нябёсаў з'явіцца (Пс. 84:11-12). І вось адбылося: Немаўля нарадзілася нам — Сын дадзены нам (Іс. 9:6), каб усякі веруючы ў Яго не загінуў, але меў жыццё вечнае (Ін. 3:16).

На працягу гісторыі чалавецтва напружана шукала Бога, смуткуючы па згубленых зносінах са сваім Стваральнікам. І ў адказ на гэтыя высілкі, у адказ на накіраваныя да неба сэрца і рукі Бог явіў Сваю любоў да роду чалавечага і Сам працягнуў нам Сваю выратавальную руку. У Іісусе Хрысце пасля доўгіх тысячагоддзяў сустрэліся, нарэшце, Бог і чалавек, і злучылася нябеснае і зямное, і споўніліся духоўныя спадзяванні сыноў і дачок Адама.

У падзеі Нараджэння Хрыстовага нам паказаны адначасова і Таямніца, і Адкрыццё, бо чалавечы розум няздольны да канца зразумець, як Творца і Прамысліцель Сусвету, Бязмежны па Сваёй прыродзе Бог робіць ласку ў наш скатаваны грахом свет і ўяўляе Сябе ў выглядзе бездапаможнага Немаўляці, Які нарадзіўся ў пячоры, дзе пастухі і быдла хаваліся ад непагадзі. Слава, што надаецца вышнімі сіламі, прапаведуецца ўсходнімі мудрацамі і засведчаная простымі пастухамі, громка гучыць ва ўсіх канцах зямлі. Усё гэта прыадчыняе нам глыбіню неспасціжнай прамудрасці Божай, робіць датычнымі патаемнай Троіцкай задуме пра выратаванне чалавека.

Цяпер мы ведаем: Бог так палюбіў свет, што аддаў Сына Свайго Адзінароднага, каб свет быў выратаваны праз Яго (Ін. 3:16-17). І зараз, апраўдаўшыся вераю, мы маем мір з Богам праз Госпада нашага Іісуса Хрыста, праз Якога вераю і атрымалі мы доступ да той міласці, у якой стаім і хвалімся надзеяй славы Божай, … таму што любоў Божая выказалася ў сэрцы нашы Духам Святым, дадзеным нам (Рым. 5:1-2; 5).

Схілімся ж у глыбокай павазе да сціплых ясляў, дзе ляжыць ціхае і рахманае Немаўля. Схілімся са страхам Божыім і трапятаннем, бо тут пачынаецца зямны хросны шлях Госпада Іісуса, тут належыць пачатак нашага выратавання. Схілімся і, услаўляючы Народжанага Сына Прадвечнага Айца, нацешымся тым невыказным і праўзыходным усякае разуменне светам, які напаўняе нашы душы.

«Слава ў вышніх Богу, і на зямлі мір, у чалавеках спрыянне!» — зноў і зноў радасна паўтараем мы анёльскаму хору. Любоў Божая, паказаная ў Нараджэнні Выратавальніка, прыносіць людзям праўдзівы свет. Гэты свет не пахіснуць жыццёвай бязладзіцы, сацыяльным узрушэнням, палітычным нестраенням і нават узброеным канфліктам, бо ў свеце Хрыстовым патаемна жыве такая духоўная сіла, што знішчае ўсякую зямную скруху і пошасць (свт. Ігнацій (Бранчанінаў). Аскетычныя вопыты).

Але як жа здабываць мірны лад душы? Як стаць уладальнікам гэтага вялікага духоўнага дарунка? Святыя айцы ў гэтым аднадумныя: дзеянне свету Хрыстовага ў чалавеку ёсць важная прыкмета знаходжання яго ў евангельскіх запаведзях. З іх жа больш усяго — навучае нас першавярхоўны Павел — належыць аблегчыся ў любоў, якая ёсць сукупнасць дасканаласці. І тады, па слове апостала, у сэрцах нашых стане ўладарыць свет Божы, да якога мы і закліканы (Кол. 3:14-15).

Людзей спрыяння шукае Сабе Бог — тых, хто рушыць услед Яго закону, хто будзе сведчыць блізкім і далёкім пра выратаванне і ўзвяшчаць дасканаласці Якая заклікала нас з цемры ў цудоўнае Сваё святло (1 Пет. 2:9).

Будзем жа годныя гэтага высокага паклікання. І таму, слаўнае Ражджаство Хрыстова бачыўшы, у яслях здзейсненае, ухілімся мітусней (кандак 8 акафіста Ражджаству Хрыстову), узнясёмся ўяўна на неба, уславіўшы Творцу ўсялякіх, падзелімся нашай радасцю пра Ўвасобленага Выратавальніка з атачальнымі, з тымі, хто мае патрэбу ў клопаце, хто маркоціцца ці знаходзіцца ў сціснутых акалічнасцях.

Бог ды натхняе ўсіх нас на вельмі цяжкім шляху хрысціянскага жыцця, каб і надалей умацоўвалася ў нас вера, не вычэрпвалася надзея і ўзрастала каханне; каб, уваходзячы ва ўрачыстасць светлага свята, мы няўхільна ўзвяшчалі свету вялікую набожнасці таямніцу (1 Тим. 3:16), неслі людзям суцяшэнне і блаславёны свет Хрыстоў. Амінь.

+ КІРЫЛ
ПАТРЫЯРХ МАСКОЎСКІ І ЎСЯЕ РУСІ

Ражджаство Хрыстова
2018/2019 г.
Масква

Прачытана 375 разоў

Рэкамендуем

© 2019 Афіцыйны сайт Маладзечанскай епархіі. Усе правы абаронены.
Беларуская Праваслаўная Царква. Мінская Мітраполія
Пры перадрукоўцы матэрыялаў спасылка на molod-eparchy.by абавязковая